דף הבית | מפת אתר | צור קשר | English
חדשות ועידכונים
מעוניינים להזמין שקיות ? התקשרו: 08-6357720 או לחצו כאן

פתרונות החברה
אריזות מונעות קורוזיה VCI2000
פרופילי פסגור Zipper Profiles
אריזות אנטי סטטי Anti static
אריזות אנטיפוג Anti-Fog | גרופית
אריזות ביופרש BioFresh
שקיות פסגור - Zipper Bags
שקיות מכירה (דליה מחוזקת)
שקיות מתלה
לקבלת פרטים נוספים

 

פלסטיק ושימושיו

אריזות פלסטיק - אריזות פלסטיק למזון 

פלסטיק ושימושיו:

חומר אורגני שמוצאו מנפט, בעל משקל מולקולרי גבוה מאד, כל מולקולת פולימר מורכבת ממאות יחידות של מונומר (החומר הבסיסי). פלסטיק משמש בתעשייה המודרנית לייצור כלים, בדים, סוגי אריזות ועוד. בתעשיית הפלסטיק מוכרים סוגים רבים ושונים של פלסטיק הנבדלים בגמישותם, בשקיפותם ובמידת הקושי שלהם. תוך כדי תהליך ייצורם, על ידי יציקתם לתבניות, אפשר להקנות לסוגי הפלסטיק צורות שונות וכשהם מתקשים הם שומרים על צורתם.
מוצרי פלסטיק משמשים תחליף לעץ (בריהוט, למשל), לזכוכית (חיפוי חממות, למשל), לכותנה (בתעשיית הטכסטיל).
 
החיים המודרניים מלאים בחומרים פלסטיים ובאריזות פלסטיק. הם מסייעים לנו בכל שלב ביממה ובכל פעילות כמעט, ולעיתים אפילו מצילים חיים. הם קלים, חזקים ועמידים, ניתנים למחזור וזולים בהשוואה לחומרים אחרים.
 
רוב החומרים הפלסטיים הם חומרים סינטטיים – מעשה ידי אדם. מעצם היותם כאלה, ניתן לתכנן ולתפור את תכונותיהם לפי רצוננו. ניתן להעניק להם חוזק או גמישות, שקיפות או צבע ועוד שלל תכונות אותן ניתן להתאים לאופן השימוש ולצורך הנדרש מהפריט המעוצב. זאת הסיבה העיקרית שבגללה הפך הפלסטיק למרכיב כה מרכזי בחיים המודרניים.

ייצור אריזות פלסטיק:

במפעל הפלסטיק בגרופית אנו מייצרים אריזות פוליאתילן, פוליפרופילן ואריזות מורכבות המשלבות יותר מסוג פלסטיק אחד  כגון ייצור שקיות פלסטיק (למינטים).
 עקרון בסיס שמאחורי תכנון מוצר פלסטי הוא היחס יוצא הדופן בין חוזק למשקל נמוך. צפיפות אופיינית לפלסטיק היא גרם אחד לכל סנטימטר מעוקב. קוביית משחק מפלסטיק תשקול כמעט פי שמונה פחות מקובית ברזל בעלת נפח זהה, קוביית זכוכית תהיה פי שניים וחצי כבדה יותר.
 
הפלסטיק חלש יותר מן הברזל והזכוכית, אך בשילוב מושכל של בחירת חומרים ותכנון הנדסי, ניתן לייצר פריט חזק בלי להשתמש בכמות רבה של חומר. שקית פוליאתילן דקה יכולה להחזיק מוצר כבד לאורך זמן ללא שייגרם לו כל נזק, ובלי לפגוע בשימושיות  המוצר.
 
למשקלו  של הפלסטיק יתרון נוסף: הטכנולוגיה המתפתחת מאפשרת לייצר מוצרים קלים, וכך תופסים עוד חומרים פלסטיים מקום של חומרים כבדים אחרים. גם מכוניות, משאיות ומטוסים, שעושים שימוש בחומרים פלסטיים מתקדמים, הולכים ומפחיתים ממשקלם וכך מאפשרים נסיעה וטיסה למרחקים ארוכים יותר תוך שימוש בפחות דלק.

 
אבל כשם שמשקלו הנמוך של הפלסטיק הוא יתרון, הרי שבגמר השימוש אין משקלו של הפלסטיק נזקף לזכותו, אלא נפחו הוא הקובע. אחרי שיושלך לאשפה, יערם הפלסטיק, ומה ששירת אותנו בעת תכנון המוצר הוא כעת בעוכרנו. קילוגרם פלסטיק יתפוס נפח הגדול פי שמונה מקילוגרם אשפת מתכת. תרבות הצריכה והחיים המודרניים הגבירו את השימוש באריזות עשויות חומרים פלסטיים, שתופסים נפח ברשימת החומרים המרכיבים את הפסולת הביתית.
 
בעבר נהוג היה לשרוף אשפת פלסטיק בגמר השימוש וכך לפתור את בעיית נפחם. שרפת פלסטיק יכולה להקטין את נפח האשפה בתשעים אחוזים ואת משקלה בשבעים וחמישה אחוזים. הבעיה בשריפה היא  החומרים הרעילים הנפלטים לאוויר.
 
אך מרבית החומרים הפלסטיים ניתנים למחזור ולעיבוד חוזר בתהליך פשוט של חימום והתכה. אנו במפעל הפלסטיק בגרופית ממחזרים את כל פסולת הפלסטיק הניתנת למחזור.
 
בשנים האחרונות, על רקע העלייה במודעות לנושאים סביבתיים ולאפשרויות מחזור, ניכרת עליה איטית בכמות הפלסטיק הממוחזר. כשליש ממוצרים אלה מגיע חזרה לקווי הייצור, לשימוש אחר.


עיבוד חומרים פלסטיים כרוך בחימום וקירור. ולכך יש צורך באנרגיה. אבל טמפרטורת העיבוד שלהחומרים הפלסטיים נמוכה בהרבה משל זכוכית ומתכת. עיבודם של מרבית החומרים הפלסטיים מתבצע בטמפרטורות שכל אחד יכול להגיע אליה בתנור אפייה. אנרגיה אמנם עולה כסף אך טמפרטורה נמוכה יותר משמעותה חיסכון של כסף.

תכונה נוספת של הפלסטיק, שהפכה אותו לחלק בלתי נפרד מחיינו טמונה בהיותו בטוח לשימוש גם כאשר הוא בא במגע עם מזון ועם גוף האדם. הסיבה לכך היא אופיו המולקולרי של החומר: המולקולות המרכיבות אותו גדולות מאוד ואינן יכולות לחדור לגוף האדם כמו חומרים אחרים. אבל כשלחומר פלסטי מוסיפים תוספים שונים, שמסייעים בשלב העיבוד ומעניקים לו תכונות ייחודיות. משקלם המולקולרי של אלה נמוך ולכן הם עלולים למצוא את דרכם אל גופינו. לכן ישנם תקנים מחמירים שנכנסו לתוקף ברחבי העולם בכל הנוגע לשימוש בתוספים. עמידה בתקנים אלה באופן מלא מבטיחה שימוש בטוח במוצר. מפעל הפלסטיק בגרופית עומד בתקנים הישראלים והבינלאומיים למגע במזון.
תעשיית הפלסטיק ובפרט תעשיית ייצור אריזות פלסטיק, אחראיות על פיתוחי מוצרים שיקלו על החיים המודרניים וגם יאפשרו את המשכם. תעשיית השתלים הרפואיים, למשל, נרתמת למאבק בשם הרע שדבק בפלסטיק.
וכך מתבצעים היום מחקרים רבים במטרה למצוא סוגים חדשים של חומרים פלסטיים שמקורם מן הטבע. בסיום השימוש בהם ניתן להשיבם אל הטבע, כחלק ממעגל מחזור שלם.

מקורות מתחדשים בדמות יבולי תירס, קנה סוכר ואפילו עשב שוטה, יהפכו בעתיד הלא רחוק, לחומרי הפלסטיק של המחר. תהיינה להם תכונות דומות מאוד לאלו של החומרים הפלסטיים המוכרים לנו, אך בגמר השימוש יתכלו ויתפרקו לרכיבים כגון מים ופחמן דו-חמצני, שהנזק הסביבתי שלהם הוא אפסי. בעתיד הנראה לעין אנו צפויים לראות שינוי משמעותי בשוק חומרי הגלם הפלסטיים: חומרים מתכלים וחומרים ממקורות מתחדשים שלא מבוססים על נפט, יהפכו מחזון למציאות. אז יוכל הפלסטיק להצטרף לשלל החומרים שהם בעלי תכונות עם אופי "ירוק".
בגרופית מפעל הפלסטיק מתבצעים כל הזמן ניסיונות ייצור עם חומרי גלם חדשניים ו"ירוקים". מחלק מהחומרים הנ"ל ניתן לייצר אריזות פשוטות כבר היום ואנו מקווים להיות חוד החנית בייצור אריזות מחומרי גלם מתחדשים.


תהליך ייצור אריזות פלסטיק במפעל הפלסטיק בגרופית

 
מפעל הפלסטיק בגרופית מייצר אריזות פוליאתילן בשיטת ניפוח יריעות, תהליך הייצור מתבצע באופן הבא:
שינוע של חומר הגלם אל המכונה והכנת התערובת– חומרי הגלם של הפלסטיק בכלל ושל הפוליאתילן בפרט מגיעים לרוב בצורה של פתיתים. פתיתים אלו מאוחסנים בסילו (מיכל ענק), ונשאבים אל מכשיר הנקרא ממנן. מכשיר זה מערבב את מרכיבי החומר השונים (חומר גלם חדש, חומר גלם ממוחזר, פתיתי צבע) לתערובת אחידה. למעשה, חומר הגלם הוא "חסר צבע" (בעל גוון חלבי – חצי שקוף). על מנת להקנות לו את הגוון הרצוי, יש להוסיף לו "פיגמנט" - פתיתי צבע המומסים ביחד עם הפלסטיק ומקנים לו את הגוון הרצוי. ההרכב המדויק של התערובת הוא אחד מהסודות המקצועיים של הענף. החומר המוכן נשאב על-ידי ואקום אל ה"הופר" (מזין) של המכונה.
 
ייצור יריעת פוליאתילןהתערובת המוכנה מוזנת אל תוך ה"חלזון" או ה"בורג" (אקסטרודר), זהו מסוע לולייני (בצורת בורג) הפועל בתוך מעטפת ברזל ("בארל"). החומר נדחס על-ידי סיבובי החלזון ומתחמם. כאשר החומר מגיע לרמת צמיגות רצויה, הוא מוזרם כלפי מעלה דרך "הראש" ויוצא מתוכו כשרוול של פלסטיק מותך. השרוול מתקרר בדרכו למעלה ובחלק העליון של האקסטרודר השרוול מקופל לצורתו הסופית ומגולל להמשך התהליך.
 
הדפסת היריעות לאחר ייצור היריעה הגליל עובר למכונת הדפוס, שיטת הדפוס בה אנו משתמשים היא הדפסת פלקסו. בשיטה זו היריעה נמתחת על גבי תוף גדול המוקף ב-6 תחנות של צבעים שונים. בכל תחנה מודבקת גלופה המתאימה להדפסה הרצויה של הצבע בתחנה וע"י גלילים מיוחדים הצבע מועבר מהתחנה אל הגלופה ומהגלופה אל היריעה, בסיום היריעה עוברת ייבוש בחימום על מנת לקבע את ההדפסה על גבי היריעה.
 
חיתוך והלחמת שקיות היריעה המודפסת עוברת עדיין כגליל למכונת ההלחמה, מכונה זו חותכת ומלחימה בחום את השקיות לגודל הרצוי ומוסיפה להן תוספות לפי דרישת הלקוח: ידית נשיאה, חורי אוורור, סגר לסגירה חוזרת של השקית, קפל תחתי ליצירת נפח אריזה וכו'.
 

ייחוד האריזות המיוצרות במפעל הפלסטיק בגרופית:


אנו בגרופית מפעל הפלסטיק מתמחים במתן פתרונות אריזה מתאימם לכל לקוח ולקוח. המפעל שם דגש על איכות המוצר. המוצרים הייחודיים לגרופית הם:
שקיות עם סגר לשימוש רב-פעמי אריזות עם אפשרות לסגירה חוזרת המאפשרת שימוש חוזר במוצר, שימוש באריזה לאורך זמן ושימוש חוזר באריזה בסיום השימוש.
אריזות אנטי-סטטיות – לשימוש בתעשיית האלקטרוניקה למניעת היווצרות חשמל סטטי בעת אריזת רכיבים אלקטרוניים רגישים.
אריזות VCI למניעת קורוזיה – אריזות המכילות חומר המונע היווצרות חלודה על המוצר הארוז. אריזות אלו משמשות בתעשיות הנשק והרכב בעיקר.
אריזות פלסטיק למזון-  BIOFRESH לשמירה על טריות – אריזות חכמות המפקחות על מעבר גזים וע"י כך מעכבות היווצרות ריקבונות על ירקות ופירות. אריזות המיועדות לשימוש באריזת ירקות ופירות לזמן ארוך (משלוח ימי למשל).
התכנון
חלק זה בתהליך מורכב למעשה משני שלבים עיקריים: הראשון מתבצע בעיקר ע"י הלקוח המיועד והוא כולל את הגדרת צרכיו. החלק השני מתבצע במשותף עם מחלקת ההנדסה והפיתוח של גרופית פלסטיק   וכולל פיתוח והתאמה של פתרונות טכניים תיאורטיים לצורכי הלקוח (כפי שהוגדרו על-ידו), ובניית הכלים הנדרשים לייצור (מקבים, מלחמים וכו') לאחסון (שיטת האריזה) ולמשלוח.
הגדרת צרכי הלקוח
לכאורה, זהו שלב טריוויאלי – הרי הלקוח יודע מה הוא רוצה... בפועל, קורה לא פעם שלקוח מגיע אלינו עם בקשה מהסוג של "אני צריך שקית כמו של X, אבל קצת יותר רחבה, ושהידית תהייה קצת יותר למעלה. אתם יכולים לעשות לי משהו כזה?"
התשובה היא "כן, ועל מנת לעשות כן אנו זקוקים לפרטים נוספים: שימוש האריזה, אורך חיי המדף של המוצר, דרישות מיוחדות וכו'..." בקיצור – שלב הגדרת הצרכים אינו מסובך, אך חיוני לבצע אותו בצורה מסודרת ויעילה כדי להבטיח שבסופו של דבר, אתם הלקוחות, תקבלו בדיוק את המוצר הרצוי (דרוש) לכם.
לנוחיותכם, מצורפת כאן רשימה של שאלות מנחות. יתכן שתוכלו להסתייע באלה על-מנת להתמקד בנקודות החשובות שיסייעו לנו לתכנן את המוצר המתאים ביותר:

 

↑חזרה לראש הדף בחזרה לדף הבית

קיבוץ גרופית, ד .נ אילות, מיקוד 8882500   טל': 08-6355600 - 08-6357720 - 08-6355601, פקס: 08-6357723,  דוא"ל: info@grofitplastics.com


פתרונות אריזה | מפעל פלסטיק | אריזות מונעות קורוזיה | פרופילי פסגור | הארכת חיי מדף | אריזות אנטי סטטי | אנטיפוג | אריזות ואקום | פוליאתילן | אריזות ניילון | שקיות פסגור | פולימריםמתלים לשקיות | שקיות פלסטיק | שקיות ואקום | ייצור שקיות ניילון | פוליפרופילן | שקיות מתלה | אריזה פלסטיק | מידע מקצועי

 

 

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט