דף הבית | מפת אתר | צור קשר | English
חדשות ועידכונים
מעוניינים להזמין שקיות ? התקשרו: 08-6357720 או לחצו כאן

פתרונות החברה
אריזות מונעות קורוזיה VCI2000
פרופילי פסגור Zipper Profiles
אריזות אנטי סטטי Anti static
אריזות אנטיפוג Anti-Fog | גרופית
אריזות ביופרש BioFresh
שקיות פסגור - Zipper Bags
שקיות מכירה (דליה מחוזקת)
שקיות מתלה
לקבלת פרטים נוספים

אריזות ביופרש

תוצאות אחסון אבוקדו - ביופרש

תוצאות אחסון פירות אבוקדו באריזות אווירה מבוקרת:


מעבדת מחקר אחסון פירות
קריית שמונה 10200
אחסון פירות אבוקדו באריזות אווירה מבוקרת
מעבדת פירות: א. נריה, א. גיזיס, א. צבילינג, נ. אזוב, ר. פוגל- שגיא, א. שרעבי- נוף, ר. בן אריה
אבוקדו-גל: י. מזרחי שחם, משרד החקלאות: מ. נוי

הקדמה
תצפיות מוקדמות ותקשורת אישית (עמי קינן – בית אריזה צמח), נראה שפירות אבוקדו יוכלו לשמור על האיכות החיצונית והפנימית שלהם למשך יותר משלושה שבועות אם יארזו אותם בשקיות ביו-פרש, המיוצרות על ידי הספגת פוליאתילן בחומר סופג אתילן בגרופית פלסטיק, ישראל. הממצאים האלה נתמכים על ידי עבודות קודמות, המוכיחות את היעילות של אחסון באווירה מבוקרת של אבוקדו (רזניצקי וזיו, 1989; מאיר ואחרים, 1995) ודו"ח מהתקופה האחרונה שאתילן מסייע לשינוי צבע של ציפת אבוקדו לאפור.
מטרת המחקר הזה הייתה לאפשר אחסון של אבוקדו מהזנים פוארטה והס למשך לפחות 5 שבועות אחרי הקטיף ולשמור על פרי מוצק ובריא בלי שינוי צבע פנימי, שיבשיל באופן משביע רצון אחרי חיי מדף.
בוצעו שני ניסויים, אחד בכל זן, בתחילת מרץ, בבית האריזה אבוקדו-גל.

השיטה
פוארטה – פירות בגודל 14 מוינו, נמרחו בשעווה, יובשו ונארזו ב-5 למרץ 2000, יום אחד אחרי הקטיף משלושה מטעי דגימות: שניר, דן ומחניים. טיפולי האריזה היו כלהלן:
1. ביקורת – פרי חשוף.
2. שקית ביו-פרש, מקופלת.
3. שקית ביו-פרש, קשורה.
הפירות אוחסנו בטמפרטורה של 6 מ"צ במשך 32 או 39 ימים. הטמפרטורה הממוצעת של הפירות בארגזים הלא מרופדים הייתה 6.0 ±0.4 מ"צ ובארגזים המרופדים - 6.3 ± 0.1 מ"צ. לאחר כל תקופת אחסון, ארבעה ארגזים מכל סוג טיפול ומכל מטע הועברו לתנאי חיי מדף בטמפרטורה של 20 מ"צ למשך 5 ימים. הפירות הוצאו ממחצית השקיות לפני ההעברה לחיי מדף. השקיות הנותרות הועברו ל-20 מ"צ למשך 5 ימים, מבלי שנפתחו והוחזקו עוד 5 ימים לאחר שנפתחו. בכל המקרים, ההרכב של האווירה בתוך השקיות, כולל האתילן, נבדק לפני הפתיחה.
עם ההוצאה מהאחסון הקר הוערכה איכות הפירות בשקיות שנפתחו ושלושה פירות נחתכו לאורך, כדי להעריך את מצבם הפנימי. הערכת הפרי כללה: אובדן משקל, ריקבון, האם הפרי ראוי לשיווק, מוצקות. אחרי חיי המדף כל הפירות נחתכו כדי להעריך שינויי צבע.
הס – פירות בגודל 18 מוינו, נמרחו בשעווה, יובשו ונארזו ב-6 למרץ 2000, יום אחד אחרי הקטיף משני מטעי דגימות: עמיעד ודפנה. טיפולי האריזה היו כלהלן:
1. ביקורת – פרי חשוף.
2. שקית ביו-פרש, מקופלת.
3. שקית ביו-פרש, קשורה.
4. שקית LDPE (פוליאתילן בצפיפות נמוכה), מקופלת.
5. שקית LDPE, קשורה.
הפרי נערם על משטחים ואוחסן במחסן המסחרי של בית האריזה בטמפרטורה של 6 מ"צ. ארגזי דגימה (1-5/ טיפול/ מטע) הועברו למעבדת הפירות אחרי 6 ו-7 שבועות. עם ההוצאה מהאחסון האווירה בשקיות נבדקה, השקיות נפתחו והפרי נבדק כמתואר לעיל, לפני ההעברה לחיי מדף. בנוסף, צבע הפרי קיבל ערך של ירוק, משתנה או חום.

תוצאות

איור 1. רמות O2 ו-CO2 בשקיות ביו-פרש מקופלות וקשורות לאחר אחסון ב-6 מ"צ ו-5 ימי חיי מדף ב-20 מ"צ.

פוארטה
ההרכב של האווירה בתוך השקיות המקופלות והקשורות מתואר באיור 1. רמות ה-O2, שהיו יותר מ-15% בשקיות המקופלות בזמן האחסון ירדו אל מתחת ל-10% במשך חיי המדף. ה-CO2 עלה ל-3% במשך האחסון ועבר את ה-5% במשך חיי המדף. בשקיות הקשורות ה-O2 היה בדרך כלל בין 5-7% במשך האחסון ו-3-4% במשך חיי המדף, כשה-CO2 עולה ל-6% ו-7-8%, בהתאמה. הצטברות האתילן בשקיות, במשך האחסון וגם במשך חיי המדף, הייתה פחות מרמת הגילוי (10 ppb).

אובדן משקל
אובדן המשקל של הפירות בשקיות הביו-פרש הופחת במידה משמעותית, בהשוואה לביקורת (טבלה 1), בלי קשר לשיטת הסגירה. יתר על כן, לא היה גידול באובדן המשקל של הפירות בשקיות במשך השבוע האחרון של האחסון, בהשוואה לקצב מואץ בפירות שלא בשקיות.

טבלה 1. אחוז אובדן המשקל של אבוקדו פוארטה ב-6 מ"צ (משקל התחלתי – 287 ג').

ichsun avocado 1

איכות הפירות בהוצאה מהאחסון

אחרי 32 ימי אחסון, הפירות מכל הטיפולים היו מוצקים ובעלי מראה טוב, כלומר, היו ראויים לשיווק. אולם, רק ל-30% מפירות הביקורת והשקיות המקופלות לא היה שינוי צבע של הציפה (טבלה 2). לאחר שבוע נוסף של אחסון, רק הפירות בשקיות הקשורות נשארו מוצקים וראויים לשיווק, אבל הייתה עלייה קלה בשיעור שינוי הצבע.
לאחר ההוצאה מהשקיות וההעברה לחיי מדף, פירות מהשקיות הקשורות התרככו, אבל גם נרקבו בשיעור ניכר, למרות שזה היה פחות מפירות הביקורת. ברוב הפירות, מכל הטיפולים, היה שינוי צבע של הציפה, אבל הוא היה הרבה פחות חמור בפירות שאוחסנו בשקיות הקשורות.
בשקיות שנשארו קשורות במשך 5 הימים של חיי המדף, רמת ה-CO2 עלתה ל-8% וה-O2 ירד ל-3% (איור 1), ללא כל הצטברות של אתילן. הפרי לא התרכך או נרקב בתנאים האלה, אבל שינוי הצבע של הציפה גדל, במיוחד לאחר הוצאת הפרי מהשקיות, והפרי גם התרכך במהירות. הפירות שנשארו בשקיות המקופלות במשך חיי המדף התרככו אפילו יותר והתפתחות הריקבון ושינוי הצבע הייתה נרחבת יותר מאשר פירות הביקורת שלא היו בשקיות (הנתונים לא מוצגים).

טבלה 2. האיכות של פירות אבוקדו פוארטה בהוצאה מהאחסון ב-6 מ"צ ואחרי 5 ימי חיי מדף ב-20 מ"צ, ללא שקיות.

ichsun avocado 2


הס
[התוצאות של החלק הזה של הניסוי הן לא שלמות עקב אובדן דגימות מהמחסן המסחרי והכללתם בטעות של פירות מזן אחר בחלק מהדגימות.]
במשך שני חודשי אחסון רמת ה-CO2 בתוך שקיות הביו-פרש הקשורות עלתה ל-6-7% עם ירידה נלווית ברמת הO2- ל-7-9% והצטברות מעטה מאוד של אתילן (טבלה 3). בהשוואה, רמת ה-CO2 בשקיות הפוליאתילן הקשורות הייתה נמוכה יותר ורמות ה-O2 והאתילן היו גבוהות יותר. ההבדלים האלה בהרכב של האווירה שסביב הפירות היו ללא ספק הסיבה להבדל העיקרי באיכות הפירות, כפי שהתבטא בשיעור ובחומרה של שינוי הצבע של הציפה (טבלה 4), הגורם העיקרי בהידרדרות האיכות במשך 7 שבועות של אחסון. פרט לכך, הפרי נשאר מוצק ונראה ראוי לשיווק.
אחרי אחסון של 8 שבועות, הפרי שלא בשקיות (הביקורת) היה ברובו רך או מתרכך עם הוצאתו מהאחסון, בעוד שהפרי שבשקיות היה עדיין מוצק. מבחינת המראה החיצוני כל הפרי נראה עדיין ראוי לשיווק, אבל מצבו הפנימי הצביע על שינוי צבע של הציפה, שהיה רק מועט מאוד בפרי משקיות הביו-פרש הקשורות. אחרי 6 ימים של חיי מדף הפרי מכל הטיפולים היה רך עם שינוי צבע חמור של הציפה וכמחצית ממנו לא הייתה ראויה למאכל. 
 

טבלה 3. הרכב האווירה בתוך אריזות ההס, עם ההוצאה מהאחסון ב-6 מ"צ.

ichsun avocado 3

 טבלה 4. האיכות של פירות אבוקדו הס בהוצאה מאחסון ב-6 מ"צ ואחרי חיי מדף ב-20 מ"צ, ללא שקיות.

ichsun avocado 4

 

 

סיכום
נראה שיש פוטנציאל להארכת משך האחסון של זני האבוקדו פוארטה והס ל-5 ו-6 שבועות, בהתאמה, על ידי אריזה באווירה מבוקרת בשקיות ביו-פרש. אף על פי שאיכות פירות הפוארטה בניסוי הזה טעונה שיפור לאחר 5 ימי חיי מדף שבאו אחרי 32 ימים של אחסון ב-6 מ"צ עקב ריקבון ושינוי צבע של הציפה, הפרי שבו השתמשו בניסוי היה הפרי האחרון של העונה, שידוע שאיכות האחסון שלו ירודה. האריזה באווירה מבוקרת שיפרה את איכות הפרי בהשוואה לביקורת, ויש לצפות שפרי שייקטף מוקדם יותר יהיה באיכות מעולה בתנאי אחסון דומים. ההנחה הזאת תיבדק בעונה הבאה.
פרי מהזן הס שמר על חזות חיצונית משביעת רצון במשך 7 שבועות של אחסון רגיל ולאחר מכן חיי מדף. אולם, שינוי הצבע הפנימי היה ניכר עם ההוצאה מהאחסון. בשקיות ביו-פרש קשורות שינוי הצבע של הציפה הופחת בשיעור ובחומרה, אבל לא מספיק. מקצב ההידרדרות המהיר שהתרחש במשך שבוע נוסף באחסון, אפשר להסיק שאיכות הפרי בשקיות הביו-פרש הקשורות תהיה משביעת רצון אחרי 5-6 שבועות בלבד של אחסון. ההצטברות של 5% CO2 בשקיות ה-LDPE הקשורות עיכב את התרככות הפרי, אבל לא את שינוי הצבע של הציפה. שינוי הצבע ללא ספק הופחת כתוצאה מספיגת האתילן וגם כתוצאה מהצטברות ה-CO2, היות שבשקיות המקופלות, למרות שלא היה אתילן ה-CO2 הגיע רק ל-2.5% והופיע שינוי צבע. הממצאים האלה נתמכים על ידי הממצאים של מאיר ואחרים (1995), שהראו שבאחסון של אבוקדו באווירה מבוקרת, 8% CO2 מנע שינוי צבע ברמות שונות של O. למרות שהם לא מדדו רמות של אתילן, הניסוי שלהם התבצע במערכת עם זרימה, שבה אתילן לא היה מצטבר. ייתכן שזאת הייתה הסיבה שהם השיגו איכות פרי טובה אחרי אחסון של 7 שבועות.
מנקודת המבט של היישום המסחרי, חשוב להדגיש את הצורך להוציא את הפרי מהשקיות עם המעבר מטמפרטורה נמוכה לגבוהה. בניסוי שלעיל, איכות הפירות הוערכה רק אחרי 5 ימים ב-20 מ"צ בשקיות הקשורות, כשניצפה נזק חמור. בניסויים של השנה הבאה יהיה צורך להעריך את איכות הפרי אחרי תקופות קצרות יותר של חיי מדף, כדי לקבוע מתי צריך להוציא את הפרי מהשקיות.
  

↑חזרה לראש הדף בחזרה לדף הבית

קיבוץ גרופית, ד .נ אילות, מיקוד 8882500   טל': 08-6355600 - 08-6357720 - 08-6355601, פקס: 08-6357723,  דוא"ל: info@grofitplastics.com


פתרונות אריזה | מפעל פלסטיק | אריזות מונעות קורוזיה | פרופילי פסגור | הארכת חיי מדף | אריזות אנטי סטטי | אנטיפוג | אריזות ואקום | פוליאתילן | אריזות ניילון | שקיות פסגור | פולימריםמתלים לשקיות | שקיות פלסטיק | שקיות ואקום | ייצור שקיות ניילון | פוליפרופילן | שקיות מתלה | אריזה פלסטיק | מידע מקצועי

 

 

אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט